PL EN
RoTec
Schenck
Ecoclean
Durr
Logo EU

WYWAŻARKI DO REGENERACJI TURBOSPRĘŻAREK

Ciągle stawiane jest nam pytanie, dlaczego podczas naprawy turbosprężarek tak istotną rolę stanowi jakość wyważenia. Wyjaśnienie jest proste, gdy wie się, że turbosprężarki podczas eksploatacji osiągają obroty od 180.000 do 250.000 min-1 - bardzo małe nawet 300.000 min-1. Przy takich obrotach nawet najmniejsze niewyważenie powoduje znaczne drgania, które objawiają się w postaci silnych gwizdów, szumów i powodują znaczne obciążenie łożysk. Dopuszczalna tolerancja wynosi jedynie kilka tysięcznych grama - z tego względu przy wysokojakościowych turbosprężarkach także w zakresie napraw należy korzystać z zaawansowanych technologii, zapewniających wyjątkowo cichą pracę i długi okres eksploatacji.

Po pierwsze, należy przy użyciu urządzenia TBcomfort starannie wyważyć w zakresie niskich obrotów poszczególne podzespoły – wałek z turbiną oraz koło kompresji a następnie wstępnie zmontowany wirnik. Powoduje to znaczne zredukowanie pierwotnego niewyważenia i stanowi podstawę dla wykonywania kolejnej czynności - a mianowicie wyważania zmontowanego rdzenia turbosprężarki na urządzeniu TBsonio. Bez dokładnego wstępnego wyważenia utrzymanie wartości w granicach tolerancji dla rdzenia byłoby niemożliwe lub, co gorsze, już podczas wyważania mogłoby dojść do uszkodzenia łożysk lub nawet ich zniszczenia.

Na urządzeniu TBsonio wykonywane jest następnie precyzyjne wyważanie wstępnie przygotowanego rdzenia w zakresie obrotów eksploatacyjnych i w warunkach zbliżonych do rzeczywistej eksploatacji. Po przeprowadzeniu korekcji poprzez szlifowanie i wykonaniu biegu kontrolnego rdzeń gotowy jest do dalszej, długiej eksploatacji w ekstremalnych warunkach.

Dzięki oferowanym przez nas urządzeniom TBcomfort i TBsonio możecie Państwo naprawiać także turbosprężarki pojazdów ciężarowych i budowlanych, małych i średnich napędów statków oraz wyposażenia lotnictwa.

TBcomfort - Wyważarka do wirników turbosprężarek samochodowych - dla zakładów naprawczych.

 • wysoka dokładność pomiaru i wydajność
 • prosta obsługa
 • wyważanie dwupłaszczyznowe
 • energooszczędna koncepcja napędu
 • duży zakres wyważanych wirników
 • ergonomiczna wysokość robocza
 • układ pomiarowy CAB 820 z przemysłowym komputerem PC i ekranem dotykowym zapewnia prostą i intuicyjną obsługę
 • indywidualne wydruki protokołów z własnym nagłówkiem firmowym i logo firmy
 • pokrywa bezpieczeństwa C60 zgodna z normą ISO 7475

Zakres zastosowania

Wyważarka TBcomfort została zaprojektowana specjalnie do wyważania z największą dokładnością elementów turbosprężarek - wałka z turbiną oraz koła kompresji. Akcesoria wymagane do wyważania wirników turbosprężarek są zawarte w zakresie dostawy i pozwalają wyważać duży zakres wirników.

TBcomfort wyposażona jest w układ pomiarowy CAB 820 z ekranem dotykowym i elektronicznym systemem sterowania napędem. Napęd ze stałą regulacją prędkości ułatwia kontrolę prędkości wyważania. Dzięki tym właściwościom uzyskujemy zwiększoną wydajność i najwyższą dokładność wyważania.

Konstrukcja

 • wyważarka pozioma z permanentną kalibracją
 • cała stacja robocza składa się z następujących elementów: solidnego korpusu maszyny, ramy z podporami i rolkami lub pryzmami, napędu pasowego i układu pomiarowego CAB 820 z ekranem dotykowym

Charakterystyka

 • kompaktowa konstrukcja z zintegrowaną stacją pomiarową i elementami pomiarowymi wymaga niewiele miejsca
 • prosta instalacja i przeniesienie maszyny, nie wymaga mocowania do podłoża
 • łatwa obsługa dzięki permanentnej kalibracji - nie wymaga biegów kalibracyjnych
 • ręczne pozycjonowanie do obliczonych punktów korekcji, wspomagane przez wykres indeksowania
 • wytrzymały, przemysłowy komputer PC
 • korekcja niewyważenia w dwóch płaszczyznach
 • automatyczny cykl pomiaru

1

2

TBcore - Najnowsza wysokoobrotowa wyważarka do rdzeni turbosprężarek

Uzupełnieniem portfolio wyważarek dla regeneracji turbosprężarek jest najnowsza wyważarka wysokoobrotowa do rdzeni TBcore. Wyróżnia się ona nie tylko znakomitym stosunkiem jakości do ceny, ale też pozwala utrzymać w rozsądnych granicach koszty eksploatacyjne takie jak zużycie energii i sprężonego powietrza. Jest to kompletny pakiet wyposażenia dostosowany do potrzeb małych i średnich warsztatów regeneracji bez obniżania jakości wyważania. 

Wyważarka SCHENCK TBcore bazuje na najwyższej jakości technologii pomiarowej sprawdzonej przez lata w innych wyważarkach wysokoobrotowych SCHENCK – intuicyjny układ pomiarowy CAB950 i opatentowany czujnik obrotów SR70. Dzięki kompleksowemu zestawowi startowemu – zestaw dwuczęściowych adapterów z drukowanymi wkładkami, szlifierka, pistolet na sprężone powietrze - maszyna jest gotowa do pracy bezpośrednio po jej podłączeniu.

Dzięki tym rozwiązaniom, TBcore zapewnia najwyższą jakość wyważania w ekonomicznym i praktycznym pakiecie, który znakomicie sprawdzi się w większości małych i średnich warsztatów.  

tbcore1

TBsonio - Wysokoobrotowa wyważarka do rdzeni turbosprężarek

 • ergonomiczna koncepcja urządzenia dla prostej i bezpiecznej obsługi
 • perfekcyjne wyważanie wysokoobrotowe rdzeni turbosprężarek do 16 kg
 • maszyna bardzo łatwa w transporcie i instalacji - wystarczy prąd i sprężone powietrze
 • ochrona przed hałasem - nie jest konieczne podejmowanie dodatkowych środków ochrony przed hałasem
 • bezpieczeństwo - odpowiada najnowszej dyrektywie maszynowej i tym samym obecnie najwyższym standardom bezpieczeństwa
 • CAB 950 SmartTouch zapewnia prostą obsługę z zachowaniem najwyższej wydajności techniczno-pomiarowej
 • pomiar niewyważenia w całym zakresie obrotów - nie pomiar punktowy, nie stałe obroty
 • perfekcyjne urządzenie pomocnicze do osadzania w łożyskach z zachowaniem wysokiej precyzji pozycjonowania

Charakterystyka

Bieg prawie pozbawiony drgań - długi okres eksploatacji: w końcowej fazie naprawy rdzeń turbosprężarki przy pomocy sprężonego powietrza jest testowany i wyważany w warunkach zbliżonych do rzeczywistej eksploatacji. Dopiero wtedy turbosprężarka posiada tak niewielkie niewyważenie resztkowe, że jakościowo praktycznie nie odbiega od poziomu fabrycznie nowej turbiny.

Naprawa turbosprężarki to kompleksowy wielostopniowy proces wyważania. Powodem dla którego naprawa turbin wymaga zaawansowanych technologii jest elastyczne zachowanie się wirników, wysokie obroty wyważania i wymagana dokładność. Przy wykorzystaniu najnowszej koncepcji pomiarowej TBsonio umożliwia sprawdzenie parametrów dynamicznych turbiny w całym zakresie a następnie podaje dokładnie wartość masy niewyważenia do korekcji. Dzięki temu urządzenie posiada wydajność i dokładność pomiarową porównywalną z naszymi maszynami produkcyjnymi. Państwa korzyść: szybka i precyzyjna kompensacja.

Maszyna jest standardowo wyposażona w układ pomiarowy CAB950 SmartTouch.

Zalety

SilenceLine - wyjątkowe wytłumienie szumów

Gdy turbosprężarka eksploatowana jest w zakresie obrotów roboczych powstaje bardzo głośny odgłos o wysokiej częstotliwości – w szczególności, gdy w grę wchodzi jeszcze niewyważenie. Dzięki naszej koncepcji SilenceLine, która obejmuje wielorakie środki pozwalające na redukcję hałasu podczas eksploatacji, poziom hałasu TBsonio jest niższy od wartości 67dB – dzięki temu można użytkować obydwa urządzenia bez podejmowania dodatkowych środków ochrony przed hałasem.

Genialne rozwiązanie – bezdotykowe urządzenie pomocnicze

Wystarczy namagnesować wirnik i już można rozpoczynać przebieg pomiarowy. Nasz bezdotykowy czujnik SR70 skanuje magnetycznie umieszczoną skalę kątową i wskazuje Państwu dokładnie położenie niewyważenia – znacznie dokładniej niż dotychczas i absolutnie bez zużycia elementów.

5

6

Wyważarki SCHENCK w produkcji i regeneracji turbosprężarek

Fundusze Europejskie